Zdá se to možná divné, až neuvěřitelné a vtipné, ale představte si, že k tomu, aby člověk správně dobral víno a pokrm se musí alespoň trochu vyznat v psychologií. Například není vhodné pro dámu v letech thajské zelené kari, zrovna tak by pro ni nebyla tím pravým ořechovým sklenice marockého, či libanonského červeného vína.Zdá se to možná divné, až neuvěřitelné a vtipné, ale představte si, že k tomu, aby člověk správně dobral víno a pokrm se musí alespoň trochu vyznat v psychologií. Například není vhodné pro dámu v letech thajské zelené kari, zrovna tak by pro ni nebyla tím pravým ořechovým sklenice marockého, či libanonského červeného vína. Avšak správný výběr vína pro různé typy lidí není zas až tak nesnadný a už vůbec není nemožný. Stačí k tomu pouze dobře pochopit konkrétní příležitost a mít jistotu, že máte k dispozici spoustu vín. Pak už vám nebude nic bránit v tom, abyste ve společnosti dobrého vína relaxovali a užívali si.

Během výběru se neobejdete bez špetky rozvahy. Pokud je příležitost, pro kterou víno vybíráte významná, a vy stále nejste přesvědčení, že nabídnete hostům to nejlepší víno ze všech vín, pak je pomoc snadná. Ochutnejte víno nejprve sami, teprve potom ho postavte na slavnostním stole. Je to zkrátka totéž, jako když někdo poprvé zkouší recept. Je nanejvýš rozumné mít ještě jednu láhev do zásoby.

Mějte na paměti, že k různým druhům lidí se hodí různé druhy vín. V následujících odstavcích se budeme zabývat, jak jednotlivými skupinami lidí, tak druhy vína, na kterých si tito lidé pochutnají.

Začneme tou nejzkušenější skupinou, odborníky. Udělat radost člověku, který se ve víně vyzná, není tak těžký úkol, jak by se mohlo zdát. Nesmíte ovšem koupit víno, o kterém tento člověk mnoho ví. Pro usnadnění, takovým vínem většinou bývá bordeaux, či burgundské. Chuťové buňky odborníků potěší vína, která ostatní spotřebitelé podceňují a považují za nemoderní. K takovým vínům patří například německé a alsaské ryzlinky. Stejně jako veškeré druhy dezertních vín. Ale ani odborníkovi nemusíte servírovat víno, které byste si sami nevychutnali. Tedy udělat to samozřejmě můžete, ale v tom případě z vína si nebudete mít ten pravý požitek. A to by byla škoda, nemyslíte?

Víte-li, že vaše víno bude pít gurmán, pak si dejte záležet, aby jídlo, které k němu budete podávat, s ním ladilo. Rozhodně se vyplatí poradit se se svými kuchařskými schopnostmi a dát na ně. Podle toho, jaká jídla rádi vaříte, zvolte i vína. Například je-li vaší vášní italská kuchyně, zjistěte si nějaké informace o vínech pocházejících z Itálie. Pokud dáváte přednost dejme tomu kari, informujte se, jaká vína budou k vaším nejmilejším pokrmům ideální. V případě, že si nejen rádi pochutnáváte na sladkých tečkách, ale také je rádi připravujete, nezapomeňte je obohatit i nějakým sladkým vínem. Co takhle jemné tokajské?

Vedle odborníků a gurmánů existuje samozřejmě řada lidí, jejichž silnou stránkou není víno. Tito lidé mají mnohdy strach, že se jim jejich neznalost nevyplatí. Je pak na hostiteli, aby tyto jejich obavy omezil na minimum. Jak toho dosáhnout? Vyberte pro ně vína nekomplikovaná, o kterých jste přesvědčení, že si na nich jistě pochutnají. Takovým vínem může být Chardonnay, Malbec, či Merlot.

Nejnáročnějšími hosty překvapivě nebývají odborníci, nýbrž osoby, které nejvíc zajímá značka a jméno. Rozdíl mezi odborníky na víno a těmito lidmi je ten, že takové osoby se budou dívat s nedůvěrou snad na každé vino, které dosud neměli tu čest ochutnat. Udělat si z nich legraci, uctít je maďarským Pinot Noir a vydávat toto víno za Nuits-St-Georges, to by sice šlo. V tom případě je tady však značné riziko, že se tento žert prozradí a nevyplatí, a host by se mohl i urazit. Takže je možná místo toho lepší dát na stůl Chablis nebo Châteauneuf-du-Pape. Tato vína jsou jako dělaná pro povědomí o značce a obecně se na ně můžete spolehnout.

A nakonec se zaměřme i na ty, kteří chtějí spojit pití vína s dobrodružstvím. Pro některé lidi je velkým zážitkem a radostí, když mohou ochutnat něco zvláštního. A tak jistě nepohrdnou dejme tomu peruánským dušeným kozím masem. Věřte nebo ne, ale najde se celá řada vín, které si se zmíněným netradičním pokrmem budou rozumět. Vína, o kterých nyní obecně mluvíme, mají ve svém charakteru podivuhodnost a nepředvídatelnost. Jedná se třeba o vína od okrajových portugalských nebo italských výrobců pocházejících z jihu této země. Zájemci o takováto vína se však pro ně budou muset s největší pravděpodobností vypravit někam jinam, než k nezávislým obchodníkům s víny. Pokud se na vašem stole objeví pár různých láhví, poskytnete svým přátelům příležitost míchat a srovnávat nabízena vína.

Tak vidíte víno má zkrátka něco pro každého.